Tychy to miasto wyjątkowe – powstałe według spójnej koncepcji w ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat. Z perspektywy władz w nowo kreowanej rzeczywistości dla kościoła nie było miejsca, co zasadniczo stało w sprzeczności z potrzebami formującej się społeczności. Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci niewielkie wspólnoty cementowane przez energicznych duchownych, osiągały swe cele mimo licznych przeszkód, skutecznie wykorzystując wszelkie momenty wahań politycznych
Powyższe uwarunkowania znalazły wielowymiarowe przełożenie na formę powstających budowli oraz ich lokalizację w kontekście tkanki urbanistycznej.
Na wystawie zostanie zaprezentowanych kilkanaście kościołów zaprojektowanych w okresie wielkiej budowy miasta (1951-1989) oraz obiekty wcześniej istniejące, które weszły w obręb jego rozszerzających się granic. Ich autorami są m.in. Stanisław Niemczyk, Bożena i Janusz Włodarczykowie, Grzegorz Ratajski oraz Zbigniew Weber.
Ekspozycję tworzyć będą makiety, projekty prezentujące różne stadia rozwojowe koncepcji, fotografie archiwalne oraz współczesne – wykonane z ziemi i z lotu ptaka. Zestawienie powyższe pozwoli na konfrontację przeszłości z teraźniejszością. Uwidoczni zmiany jakie zaszły w samych budynkach oraz ich otoczeniu.
Wystawie będą towarzyszyć liczne wydarzenia (m.in. oprowadzania kuratorskie, cykl wycieczek do najciekawszych obiektów) oraz publikacja, stanowiąca rozszerzenie zaprezentowanych na ekspozycji wątków.
Kurator: Patryk Oczko
Aranżacja: Szymon Bańka
Infografika: Zofia Oslislo-Piekarska
Promocja: Joanna Kucz-Pieczka
Wystawa została objęta patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.